1 stycznia 2021 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 11 września 2020r. w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów (Dz. U. poz. 1742).
Kogo dotyczy?
Rozporządzenie obejmuje:
- wstępne magazynowanie odpadów przez wytwórcę odpadów,
- tymczasowe magazynowanie odpadów przez prowadzącego zbieranie odpadów,
- magazynowanie odpadów przez prowadzącego przetwarzanie odpadów,
a także czas magazynowania zakaźnych odpadów medycznych oraz zakaźnych odpadów weterynaryjnych.
Kogo nie dotyczy?
Rozporządzenia nie stosuje się m.in. do:
- magazynowania odpadów komunalnych przez wytwórcę,
- podmiotów prowadzących uproszczoną ewidencje odpadów (tj. wytwarzających do 100 kg odpadów niebezpiecznych rocznie lub do 5 ton rocznie odpadów innych niż niebezpieczne),
- podmiotów, które wytwarzają rodzaje lub ilości odpadów określone w rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów (Dz. U. 2019 poz. 2531) – tj. podmioty niepodlegające obowiązkowi rejestracji w BDO,
- magazynowania olejów odpadowych, gdyż zostało to uregulowane w osobnym rozporządzeniu.
Jakie obowiązki?
Wytwórcy odpadów powstających w wyniku budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw albo wytwórcy odpadów wytwarzający odpady inne niż niebezpieczne w ilości do 100 Mg rocznie lub odpady niebezpieczne w ilości do 1 Mg rocznie magazynujący te odpady w miejscu ich wytworzenia, prowadzą magazynowanie odpadów w następujący sposób:
1) w miejscach o pojemności magazynowania odpadów dostosowanej do masy odpadów wytwarzanych w danym okresie i częstotliwości ich odbioru;
2) w sposób dostosowany do właściwości chemicznych i fizycznych odpadów, w szczególności z wykorzystaniem opakowań, pojemników, kontenerów, zbiorników lub worków; dopuszcza się magazynowanie odpadów w pryzmach lub stosach, w szczególności w przypadku odpadów pochodzących z wyrobów przeznaczonych do użytkowania w warunkach oddziaływania czynników atmosferycznych, jeżeli nie spowoduje to zanieczyszczenia gleby i ziemi oraz wód powierzchniowych i podziemnych;
3) w sposób zapobiegający rozprzestrzenianiu się odpadów poza przeznaczone do tego celu miejsce, w tym poza przeznaczone do tego celu opakowania, pojemniki, kontenery, zbiorniki, worki lub wydzielone boksy i sektory, oraz rozprzestrzenianiu się odpadów na nieruchomości sąsiadujące z nieruchomością, na której jest prowadzone magazynowanie odpadów;
4) w przypadku odpadów niebezpiecznych – także minimalizując wpływ czynników atmosferycznych na odpady, przez zastosowanie szczelnych pojemników, kontenerów lub zbiorników lub systemu zbierania wycieków oraz wód odciekowych, jeżeli oddziaływanie czynników atmosferycznych może spowodować negatywny wpływ magazynowanych odpadów na środowisko lub życie i zdrowie ludzi, w szczególności zmieniać właściwości chemiczne i fizyczne odpadów oraz powodować powstanie uciążliwości zapachowych.
Wytwórcy odpadów, którzy prowadzili magazynowanie odpadów przed wejściem w życie rozporządzenia, muszą dostosować się do obowiązujących przepisów do 31.12.2021r.
Obowiązki pozostałych wytwórców odpadów
Podmioty, które wytwarzają odpady inne niż niebezpieczne w ilości powyżej 100 Mg rocznie lub odpady niebezpieczne w ilości powyżej 1 Mg rocznie mają obowiązek magazynowania odpadów w wyznaczonym miejscu – może to być budynek, jego część lub inne miejsce, wydzielone i przeznaczone do magazynowania odpadów. Kluczowe jest oddzielenie go od miejsc przechowywania przedmiotów, które nie są odpadami. Miejsca magazynowania powinny być oznakowane, zawierając co najmniej kody odpadów. Oznakowanie powinno być w miejscu widocznym, czytelne, trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.
Ponadto wytwórcy ci powinni spełniać obowiązek magazynowania odpadów na utwardzonym podłożu i zabezpieczyć je przed dostępem osób nieupoważnionych.
Jeśli odpady ze względu na swoje właściwości mogą powodować wyciek do gleby lub wód, należy wykorzystywać szczelne pojemniki (opakowania, kontenery, zbiorniki i inne) lub zastosować uszczelnione i nieprzepuszczalne podłoże z systemem odprowadzania wycieków uwzględniających oczyszczanie (np. separator substancji ropopochodnych).
W przypadku magazynowania więcej niż 1 Mg odpadów niebezpiecznych rozporządzenie nakłada także obowiązek wydzielenia strefy magazynowania tych odpadów (za wyjątkiem odpadów niebezpiecznych z urobku, drewna, mieszanek bitumicznych). Strefa ta powinna być oznakowana napisem „Odpady niebezpieczne” – oznakowanie powinno być czytelne, trwałe, odporne na warunki atmosferyczne. Obowiązkiem jest również umieszczanie etykiet – „Odpady niebezpieczne” w przypadku magazynowania odpadów niebezpiecznych w opakowaniach o pojemności powyżej 5 litrów. Na etykiecie powinien znaleźć się kod i rodzaj odpadu, zawartość opakowania, adres i data rozpoczęcia magazynowania w danym miejscu (każdy kolejny posiadacz odpadów nadpisuje adres i datę). Etykieta powinna być czytelna, trwała i odporna na warunki atmosferyczne.
Podmioty posiadające decyzję, w której zostały określone wymagania dotyczące magazynowania odpadów w czasie jej obowiązywania stosują się wyłącznie do wytycznych z decyzji.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku.
Pełna treść rozporządzenia do pobrania ze strony:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20200001742