BDO w sporcie żużlowym

Czym jest BDO?

BDO (Baza danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami) to elektroniczny system mający na celu m.in. ewidencję wytwarzanych odpadów. Wytwarzający odpady to tylko wycinek całości bo w bazie znajdują się również producenci opakowań, wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach, reklamówki foliowe ale również zbierający czy przetwarzający odpady.

O co w tym tak naprawdę chodzi?

System powstał by ukrócić i przeciwdziałać nieprawidłowościom w sektorze gospodarki odpadami. Nielegalne magazyny i pozbywanie się odpadów, podpalenia – każdy o tym słyszał. Baza powstała by te działania nie miały więcej miejsca.

Czy żużlowiec musi się wpisać do rejestru?

Trochę teorii: każdy prowadzący działalność i wytwarzający odpady zobowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów powinien być wpisany do BDO. Przedsiębiorca wytwarzający odpady zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji:

– pełnej – przy pomocy kart przekazania odpadów i kart ewidencji odpadów,

– uproszczonej – tylko przy użyciu kart przekazania odpadów.

Uproszczoną ewidencję mogą prowadzić wytwórcy, którzy wytwarzają rocznie nie więcej niż 100kg odpadów niebezpiecznych lub do 5 ton odpadów innych niż niebezpieczne.

Wyjątkiem są wytwarzający odpady, których działalność nie przekracza ilości i rodzajów wskazanych w Rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów (Dz. U. poz. 2531) – oni nie mają obowiązku rejestracji w BDO.

W sporcie żużlowym odpady wytwarzane są bezpośrednio przez zawodnika lub jego team na treningach, zawodach czy podczas pracy w warsztacie. Odpady powstające w sporcie żużlowym to głównie: opony, oleje, rozpuszczalniki, filtry, zanieczyszczone czyściwo, szmaty, puste opakowania po produktach, metale czy tworzywa sztuczne.

Czy klub musi wpisać się do rejestru?

Jak najbardziej! Za odpady wytworzone podczas zawodów odpowiada organizator zawodów a więc klub. Zgodnie z art. 8.7 i 8.8 Regulaminu Ochrony Środowiska w Sportach Motorowych to organizator zapewnia pojemnik na zużyty olej a wszystkie powstałe odpady powinny zostać zagospodarowane zgodnie z prawem a więc przekazane do właściwego odbiorcy co powinno być potwierdzone kartą przekazania odpadu oraz zaewidencjonowane w karcie ewidencji odpadu.

Czy jest czego się bać?

Oczywiście, że nie!! Po zarejestrowaniu w BDO każdorazowo należy wytworzone odpady przekazać  uprawnionemu odbiorcy i potwierdzić to kartą przekazania odpadu (kpo) a także na bieżąco prowadzić ewidencję tych odpadów. Do tego sprawozdanie roczne do 15 marca za rok poprzedni. Nie taki diabeł straszny jak go malują… Bać mogą się ci, którzy wytwarzają odpady a się nie zarejestrują w BDO…

Rozwiązanie!

Chętnie zajmę się tym obowiązkiem: pomogę w rejestracji do BDO, będę na bieżąco prowadził ewidencję odpadów, tworzył karty przekazania odpadu czy karty ewidencji odpadu w taki sposób aby wszystko było zgodne z obowiązującym prawem. A ponieważ jestem kibicem speedwaya będzie to dla mnie czysta przyjemność współpracować z każdym uprawiającym ten sport.

Zapraszam do współpracy. W przypadku zainteresowania tematem proszę o kontakt pod numerem 504 340 722 lub biuro@bernardzydek.pl