Lepiej segreguj odpady…

Segregowanie odpadów na minimum 5 frakcji (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bio i resztkowe) jest obowiązkiem ustawowym. Do samorządów należy teraz kontrola tego obowiązku oraz ewentualne nakładanie kar czyli opłat podwyższonych.

Dotychczasowy system, w którym po uiszczeniu podwyższonej opłaty można było legalnie nie segregować odpadów, został w 2019 roku zmieniony. Obecnie SEGREGACJA ODPADÓW JEST OBOWIĄZKOWA dla każdego. Karą za brak segregacji lub niewłaściwą segregację jest podwyższenie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w kwocie dwu, trzy lub czterokrotnie wyższej niż stawka za odpady segregowane – o wysokości kary decyduje rada gminy.

W przypadku zauważenia braku segregacji lub złej segregacji odpadów firma odbierająca odpady ma obowiązek odebrać nasze odpady jako zmieszane i powiadomić o tym fakcie gminę oraz właściciela nieruchomości. W momencie powzięcia takiej informacji gmina wszczyna postępowanie administracyjne. Określone zostanie w jakim okresie nie dopełniono obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Nałożona zostanie decyzja administracyjna, w której wyliczona zostanie stawka z podwyższoną opłatą. Jeśli właściciel nieruchomości nie zgadza się z decyzją, uważa, że prawidłowo segregował, może odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Warto, choć nie jest to konieczne, uzasadnić swoje argumenty, co może przeważyć podczas rozstrzygnięcia w naszej sprawie.

W przypadku zabudowań wielorodzinnych dochodzi problem odpowiedzialności zbiorowej: jeśli jeden mieszkaniec nie posegreguje to karna opłata podwyższona zostanie nałożona solidarnie na wszystkich mieszkańców. Gdzieniegdzie słyszy się już o obywatelskich patrolach śmietnikowych 😊

Wiele gmin prowadzi już kontrole nieruchomości, czasem powoływane są specjalne zespoły składające się z pracowników gminy i funkcjonariuszy straży miejskich. Niektóre gminy upominają mieszkańców źle segregujących naklejkami ostrzegawczymi (np. „źle posegregowane”) a w niektórych lawinowo ruszyło już karanie poprzez naliczanie opłat podwyższonych. Niektóre gminy sprawdzają jakość odpadów posegregowanych a niektóre sprawdzają czy w odpadach resztkowych nie ma odpadów, które można by posegregować.

Niezależnie od najczęstszych tłumaczeń: „nie mam tego gdzie trzymać”, „mam małą kuchnię”, „mieszkam na 40 metrach”, „będzie mi to śmierdziało” SEGREGOWAĆ ODPADY MUSIMY – czy nam się to podoba czy nie.

Podsumowując:

– lepiej segreguj odpady bo im lepiej posegregujesz tym większy z tego pożytek dla środowiska…

– lepiej segreguj odpady to unikniesz kary…

Lepiej segreguj odpady…