Szczegółowy sposób segregacji określa Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 roku w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (t.j. Dz. U. z 2019r. poz. 2028). Zgodnie z nim odpady dzielimy na pięć głównych frakcji:
- papier
- szkło
- metale
- tworzywa sztuczne
- odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów
Frakcję papieru, w skład której wchodzą odpady z papieru, w tym tektury, odpady opakowaniowe z papieru i odpady opakowaniowe z tektury, zbiera się w pojemnikach koloru niebieskiego oznaczonych napisem „Papier”.
Frakcję szkła, w skład której wchodzą odpady ze szkła, w tym odpady opakowaniowe ze szkła, zbiera się w pojemnikach koloru zielonego oznaczonych napisem „Szkło”. Jeżeli szkło zbiera się w podziale na szkło bezbarwne i kolorowe, to szkło bezbarwne zbiera się w pojemnikach koloru białego oznaczonych napisem „Szkło bezbarwne”, a szkło kolorowe w pojemnikach koloru zielonego oznaczonych napisem „Szkło kolorowe”.
Frakcję odpadów metali i tworzyw sztucznych, w skład których wchodzą odpady metali, w tym odpady opakowaniowe z metali, odpady tworzyw sztucznych, w tym odpady opakowaniowe tworzyw sztucznych, oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe, zbiera się w pojemnikach koloru żółtego oznaczonych napisem „Metale i tworzywa sztuczne”.
Odpady ulegając biodegradacji zbiera się w pojemnikach koloru brązowego oznaczonych napisem „Bio”.
Oprócz powyższych osobno zbieramy jeszcze odpady niebezpieczne, do których zaliczają się zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin), a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady). Tych odpadów nie wolno wyrzucać do śmieci zmieszanych. Można je oddać w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach i aptekach, a także w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli tzw. PSZOK-u (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych), zorganizowanym przez twoją gminę. Informację o PSZOK-u najbliżej Ciebie możesz sprawdzić m.in. na stronie internetowej swojej gminy.
Do selektywnej zbiórki odpadów gminy mogą stosować system workowy lub pojemnikowy. Gmina może nas zobowiązać do wydzielania innych frakcji np. popiołu. O szczegóły należy dopytać w swojej gminie.
Wszystkie inne odpady, których nie można wysegregować wrzucamy do pojemnika na odpady resztkowe (czyli zmieszane).
DOBRE PRAKTYKI
- odpadów nie myjemy – oszczędzamy wodę!! Zabrudzony pojemnik szklany zostanie umyty na sortowni. Jogurty jedzmy do końca, tak by móc plastikowy pojemnik wrzucić do pojemnika żółtego. Soki wypijajmy do ostatniej kropli. Niestety opakowania z pozostawionym jedzeniem lub napojem musimy wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane (resztkowe).
- zgniatamy opakowania, np. plastikową butelkę po soku czy rozkładamy kartonik po mleku. Plastikową nakrętkę często zbieramy na cele dobroczynne a kartonik w łatwy sposób da się poskładać tak by zajmował jak najmniej miejsca.
- jeśli to możliwe dzielmy odpad na frakcje, np. metalową nakrętkę ze słoika wrzucamy do pojemnika żółtego a szklany słoik do zielonego.
CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA
Gdzie wrzucić karton po mleku? Karton po mleku to opakowanie wielomateriałowe i wrzucamy je do pojemnika (lub worka) żółtego na metale i tworzywa sztuczne.
Co zrobić ze słoikiem po pulpetach? Słoik szklany wrzucamy do pojemnika (lub worka) koloru zielonego na szkło a metalową nakrętkę do pojemnika koloru żółtego na metale i tworzywa sztuczne. Słoika nie myjemy, zostanie umyty na sortowni.
Co zrobić z zużytą żarówką? Dostarcz ją samodzielnie do PSZOK-u czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – zorientuj się gdzie taki punkt jest w twojej gminie. Gminy organizują czasem mobilne punkty zbiórki odpadów, tj. odpady są odbierane w wyznaczonych miejscach i godzinach.
Do którego pojemnika wrzucić obierki z owoców i warzyw? Odpady takie wrzucamy do pojemnika brązowego opisanego jako bio lub jeśli posiadamy do kompostownika na terenie własnej nieruchomości. Co ważne do pojemnika brązowego lub kompostownika odpady ulegające biodegradacji wrzucamy luzem, bez worków, w których je zbieramy. Wyjątkiem są posiadające stosowne atesty worki biodegradowalne, które są dostępne na rynku.
Szczegółowe informacje dotyczące prawidłowej segregacji znajdziesz na stronie internetowej swojej gminy lub na stronie https://naszesmieci.mos.gov.pl/jak-segregowac